MS v Austrálii boli po pandémii vítaným návratom ku globalizácii cyklistiky 

26.9.2022, 11:00 | Magazín C-I.sk | Peter Matis
Po uplynulých dvoch rokoch pretekania takmer výhradne v Európe bolo až zvláštne vidieť svetový pelotón súperiť o dúhové dresy v ďalekej Austrálii. Ľahko sa však zabúda, že pandémia iba narušila pevne stanovený trend globalizácie cyklistiky, ktorý UCI razila počas uplynulých dekád. Majstrovstvá sveta vo Wollongongu boli iba ďalšou zastávkou na dlhej ceste, ktorá už o tri roky vyvrcholí v donedávna nemysliteľnej Afrike. 
Pódium po časovke (@gettysport for social media and digital channels)

Cyklistika je starý šport, s viac ako storočnou tradíciou, no a tak je prirodzené, že jeho kolískou je Európa. Dlhé dekády sa všetky preteky jazdili iba na starom kontinente a väčšina pretekárov odtiaľto aj pochádzala. V druhej polovici minulého storočia sa ale v pelotóne postupne začali objavovať pretekári z rôznych kútov sveta a pelotón začal získavať pestrosť. Netrvalo dlho a cyklistika si uvedomila, že tam vonku za oceánmi je celý nedotknutý trh a obrovská potencionálna fanúšikovská klientela, ktorú iba treba zaujať. 

Čoskoro sa tak aj profesionálne preteky začali objavovať mimo Európy, najmä v Severnej a Južnej Amerike. Práve tu sa uskutočnili v 70. rokoch prvé majstrovstvá sveta mimo starého kontinentu. Na premiérový zaoceánsky Montreal z roku 1974, ktorý mimochodom pokrstil víťazstvom najlepší cyklista histórie Eddy Merckx, nadviazal venezuelský San Cristóbal o tri roky neskôr. V roku 1986 sa následne stalo americké Colorado treťou mimoeurópskou destináciou pre dúhový dres.
- reklama -
rusko satky 560x300
- reklama -

V sezóne 1990 dosiahli majstrovstvá sveta ďalší míľnik, keď sa rozvinuté Japonsko stalo prvou ázijskou zastávkou pre najväčšie jednodňové preteky v cyklistike. Po kolumbijskej Duitame a kanadskom Hamiltone pokračovala globalizácia cyklistického mundialu aj naďalej, keď sa v roku 2010 dostal do Oceánie, konkrétne do austrálskeho Geelongu. V uplynulej dekáde sa potom tituly majstrov sveta rozdávali aj v americkom Richmonde a katarskej Dauhe. Na obe tieto destinácie spomínajú Slováci veľmi radi.

O dvanásť rokov a jednu pandémiu neskôr sme opäť v Austrálii. Wollongong je jubilejným desiatym mimoeurópskym dejiskom šampionátu. A čo nevidieť bude globalizačný set kompletný. V roku 2025 sa v rozvinutej Rwande uskutočnia historicky prvé majstrovstvá sveta v Afrike. V dejisku šampionátu, v hlavnom meste krajiny Kigali, sa už teraz buduje cyklistický boom, veď každoročne sa tu odohrajú aspoň tri etapy februárovej Tour of Rwanda, kde v posledných rokoch začínajú už chodiť aj World Tour tímy, no jazdí sa im tu pre nadmorskú výšku veľmi ťažko.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -


Cyklistické podujatia hlásia návrat do všetkých kútov sveta

Pandémia zanechala na celom svete veľký dopad. Cyklistika, šport závislý na sponzoringu externých firiem, z nej vyviazol až prekvapivo dobre. Zanikli iba dva tímy z najvyššej ligy, no a paradoxne je po dva a pol roku pandémie dopyt po World Tour najvyšší v histórii. Časť cyklistiky, ktorá si to však predsa len odniesla, je medzikontinentálny kalendár. Od marca 2020 sme videli iba veľmi málo medzinárodných podujatí na iných svetadieloch ako v Európe. Výborne prežili preteky Okolo Rwandy a UAE Tour, v tejto sezóne sme videli aj návrat menších pretekov na Arabskom polostrove, no až teraz v lete vidíme skutočný návrat globalizácie cyklistiky. 

Medzinárodný pelotón sa konečne vrátil do Severnej Ameriky klasikami v americkom Marylande, ako aj kanadským World Tour víkendom, no a austrálske majstrovstvá sveta sa javia byť finálnym bodom obratu. Budúca sezóna by sa už mohla odštartovať bola niekdajšej zaužívanej šablóny. Potvrdené boli nové ročníky austrálskeho Tour Down Under i aregentínskeho Vuelta a San Juan, no svetový pelotón by sa mal vrátiť aj napríklad od Malajzie na preteky Okolo Langkawi, ktoré už tento október avizujú šesť WT celkov. Okrem toho, že je pre posilnenie globálnej pozície cyklistiky v svetovom športe kľúčové prilákať k nej čo najviac fanúšikov z celého sveta, je to dobré aj pre pestrosť a zaujímavosť kalendára.